Zrozumieć Blockchain.

Technologia blockchain rozwiązuje problemy w prawdziwym życiu

Blockchain jest technologią, która rewolucjonizuje światowy rynek. W skrócie jest to rozproszona baza danych bez centralnych komputerów w niezależnej architekturze peer-to-peer. Ten zakodowany kryptograficznie łańcuch bloków służy w tej chwili przede wszystkim do księgowania różnych transakcji, płatności oraz innych zapisów księgowych.

Wielu entuzjastów twierdzi, że blockchain to najlepszy wynalazek od czasu powstania internetu. Technologia robi piorunującą karierę medialną, ale czy faktycznie znajduje zastosowanie w codziennym życiu? Z całą pewnością możemy stwierdzić, że tak, a ewentualne wątpliwości rozwieją poniższe przykłady implementacji blockchaina, które przeczytasz po częściach wprowadzających.

Zdecentralizowana moc

Z całą pewnością brak centralnego autorytetu gwarantującego zaufanie jest dużą przewagą w odniesieniu do zwykłych baz danych, które w scentralizowanym wydaniu są bardzo podatne na oszustwa. Zaletami rozproszonego systemu blockchain są przede wszystkim większa moc obliczeniowa, redukcja kosztów oraz naturalna zdolność do rozwoju.

Niskie ryzyko manipulacji

W związku z tym, że w technologii blockchain pojawia się wiele źródeł zaufania w postaci rozproszonej sieci komputerów, ryzyko jakiejkolwiek nieuczciwości jest wysoce zminimalizowane. Dodatkowo większość blockchainowych algorytmów pozwala na dokonywanie nieodwracalnego i trwałego zapisu danych. Nikt nie może zmienić odnotowanych już transakcji w bloku.

Nowy poziom bezpieczeństwa

Blockchain zapewnia nam niespotykaną dotąd jakość zaufania i prywatności w wirtualnym świecie. Rozproszony system nie posiada pojedynczego punktu awarii co czyni go niezawodnym oraz bezpiecznym. Każdy może pozostać anonimowy i żaden podmiot pośredniczący nie jest potrzebny do dokonywania transakcji.

Zastosowanie technologii blockchain

Blockchain daje niezliczone możliwości zastosowań, standardów i protokołów. Przykłady implementacji technologii blockchain obejmują w tej chwili dużo więcej obszarów biznesowych niż tylko transakcje finansowe. Blockchain już teraz daje rozwiązania w branżach FinTech, RegTech, GovTech, HealthTech oraz InsuranceTech. Jednak specjaliści twierdzą, że nowa technologia nie ma ograniczeń i może być zastosowana praktycznie w każdym przedsiębiorstwie.

Realne przykłady zastosowania blockchain

Najpopularniejszym przykładem zastosowania technologii blockchain są płatności. Bitcoin jest sztandarowym dowodem na to, że pieniądze mogą być przelewane z jednego końca świata na drugi bez pośredników w postaci banków. Zaletą takiego rozwiązania jest duża prywatność, niskie koszty przelewu oraz szybkość transakcji.

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie blockchaina są różnego rodzaju głosowania. W ostatnim czasie Rosjanie stworzyli system wyborów do rady studenckiej oparty o łańcuch bloków.

Ostatnim przykładem w naszym zestawieniu są różnego rodzaju rejestracje danych, licencje czy certyfikaty. Począwszy od bazy danych klientów, pacjentów w szpitalach czy rejestracji samochodów w mieście. Zastosowań tej technologii jest mnóstwo i tylko wyobraźnia rządzących może ograniczyć wpływ blockchaina na nasze życie.

 

Tekst:
Karol Stadnik

 

 

 

Udostępnij ten wpis

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są zaznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>